Upadłość konsumencka: skutki

Jakie są skutki ogłoszenia przez sąd upadłości konsumenckiej? W przypadku ogłoszenia upadłości konsumenckiej egzekucje komornicze zostają zawieszone, a następnie umorzone. Dzieje się to z dniem ogłoszenia upadłości. Samo złożenie wniosku o upadłość konsumencką nie wstrzymuje zatem biegu już prowadzonych egzekucji komorniczych.

Czyli upadłość konsumencka jest lekiem na całe zło? Odpowiedź nie jest aż tak oczywista, bowiem ten medal ma dwie strony. Decyzja o złożeniu wniosku o ogłoszenie upadłości musi być przemślana. Ogłoszenie upadłości konsumenckiej pociąga za sobą pewne skutki – te pozytywne dla dłużnika, ale i te mniej przyjemne. Po ogłoszeniu upadłości upadły jest obowiązany wskazać i wydać syndykowi cały swój majątek, a także wydać dokumenty dotyczące jego działalności, majątku oraz rozliczeń, w szczególności księgi rachunkowe, inne ewidencje prowadzone dla celów podatkowych i korespondencję. Upadłość konsumencka oznacza, że tracimy władzę nad całym naszym majątkiem. Wykonanie tego obowiązku upadły potwierdza w formie oświadczenia na piśmie, które składa sędziemu-komisarzowi. Ponadto upadły jest obowiązany udzielać sędziemu-komisarzowi i syndykowi wszelkich potrzebnych wyjaśnień dotyczących swojego majątku.

Istotnym (chyba najbardziej oczekiwanym) skutkiem ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest umorzenie zobowiązań upadłego konsumenta. Na wniosek upadłego lub wierzyciela sąd wydaje postanowienie stwierdzające umorzenie zobowiązań upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli. W postanowieniu sąd wskazuje datę umorzenia zobowiązań upadłego.

Obecnie można znaleźć oferty firm, które obiecują bezstresowe oddłużanie, bez żadnego uszczerbku. Czasami gwarantuje się przeprowadzenia postępowania upadłościowego w zaledwie kilka dni. Na takie informacje najlepiej spojrzeć ze sporym przymrużeniem oka. Długość i wynik postępowania zależy od sądu. To sąd umarza zobowiązania upadłego bez ustalenia planu spłaty wierzycieli. Zrobi to jeśli osobista sytuacja upadłego w oczywisty sposób wskazuje, że jest on trwale niezdolny do dokonywania jakichkolwiek spłat w ramach planu spłaty wierzycieli.

Ogłoszenie upadłości konsumenckiej może być skomplikowanym procesem, który w dużej mierze zależy od indywidualnej sytuacji.  Przed podjęciem decyzji warto skonsultować się doświadczonym prawnikiem lub doradcą restrukturyzacyjnym. Specjalista ten będzie mógł ocenić konkretną sytuację i pomóc ocenić, czy upadłość konsumencka jest najlepszym rozwiązaniem.